Błyskawiczna wymiana walut online

Wymiana walut online nie jest już bynajmniej nowością. Kantory online, takie jak chociażby Gielda walut działają od wielu lat, chociaż cały czas jeszcze wiele osób w ogóle o nich nie słyszała, o skorzystaniu z nich nie wspominając.

Warto jednak się im bliżej przyjrzeć i sprawdzić na własnej skórze, dlaczego już blisko pół miliona osób w naszym kraju nie wyobraża sobie wymieniania pieniędzy w żaden inny sposób.

Jednym z głównych powodów, dla których kantor internetowy jest tak popularny, jest czas wykonywania operacji. Liczony jest on dosłownie w ułamkach sekund, a wliczając w to przekazanie pieniędzy, czasami można się uwinąć w dosłownie kilka sekund.

Proces wymiany pieniędzy

Internetowy kantor wymiany walut daje nam dostęp do giełd walutowych (kurs walut online), na których prze całą dobę, dzięki systemom informatycznym instytucji organizujących handel, dochodzi nieustannie do wymiany pieniędzy pomiędzy ogromną ilością podmiotów. Działanie giełd jest skomplikowane od strony technicznej, ale można je bardzo łatwo zobrazować tak, by nie było problemu z jego zrozumieniem.

Wyobraźmy sobie, że osoby chętne na sprzedaż waluty X zbierają się razem i rzucają swoje pieniądze na wielką kupkę. Chcą dostać walutę Y, a osoby z walutą Y ustawiają się w kolejce od tego, kto daje najlepszą cenę do tego, kto daje najgorszą.

Wszyscy w danym czasie widzą wszystkie oferty, więc bardzo szybko pojawia się cena za walutę X, poniżej której nikt nie zejdzie. Jeśli tą cenę zaakceptują kupujący, zabierają z kupki odpowiednią ilość pieniędzy i oddają w zamian walutę Y.

W zależności od tego, czy jest więcej kupujących, czy jest więcej sprzedających, kurs zmienia się tak, by wszyscy mogli zostać obsłużeni.

Handel rozproszony

Zbieranie wszystkich transakcji razem, tak zwana agregacja, powoduje, że nie musimy czekać na osoby kupujące dokładnie tyle, ile chcemy sprzedać. Nasze pieniądze są w „kupce” i z niej kupujący zbierają tyle, ile potrzebują.

Sprawia to, że płynność na ryku jest niemal idealna i jeśli tylko odpowiada nam kurs w danej chwili, wystarczy nacisnąć w kantorze internetowym jeden przycisk, aby transakcja na w zasadzie dowolną kwotę została zrealizowana. Zaraz potem uruchamiane są banki.

Kantory internetowe posiadają konta w praktycznie wszystkich bankach w kraju, więc przelewy do nich i od nich są traktowane przez banki jako przelewy wewnętrzne, co oznacza realizacje transakcji w sposób natychmiastowy, bez oczekiwania na sesje Elixir.